سیستم قاب پیرامونی

سیستم قاب پیرامونی

باید توجه داشت که هیچ ضابطه خاصی در ارتباط با تعداد قابهایی که باید بصورت گیردار ایجاد شوند، وجود ندارد. در عرف مهندسی کشور ما معمولا مهندسین ترجیح می‌دهند تا حد امکان قاب‌های بیشتری را گیردار نمایند ولی می‌توان تنهای قاب‌های پیرامونی و یا حتی تعدادی از دهانه‌ها را قاب خمشی نمود و بقیه اجزای قاب را برای تحمل بارهای ثقلی در نظر گرفت. در این ارتباط باید به چند نکته توجه داشت:
۱- تعیین تعداد دهانه‌ها باید با توجه به تجربه طراح و نیازهای طرح صورت گیرد.
۲- در صورتی که تعداد دهانه‌های کمتری گیردار شوند، ابعاد مقاطع در آن دهانه‌ها بیشتر می‌شود.
۳- در صورتی که تعداد دهانه‌های کمتری گیردار شوند، درجه نامعینی قاب کم می‌شود.
۴- در صورتی که تعداد دهانه‌های کمتری #گیردار شوند، کنترل جابجایی نسبی طبقات ممکن است مشکل شود.
۵- در صورتی که تعداد دهانه‌های کمتری گیردار شوند، تعداد اتصالات گیردار کمتر شده و می‌تواند به اجرای راحت‌تر کمک نماید. همچنین در صورت عدم نیاز به اتصالات گیردار زیاد، ممکن است افزایش تعداد #اتصالات گیردار سبب غیراقتصادی شدن طرح گردد.
در شکل زیر برای سه قاب مختلف نسبت‌های Gama بصورت نسبت W/Mg تعریف شده است که در آن W وزن بخشی از بار ثقلی سازه که توسط سیستم #لرزه‌بر تحمل می‌شود و M جرم افقی که سبب ایجاد نیروهای اینرسی زلزله شده است. برای سازه‌ای که تمام قاب‌ها گیردار باشند این نسبت ۱ برای برای بقیه قاب‌ها کمتر می‌شود.


@AlirezaeiChannel

 

 

 

کنترل بند ۳_۱۰ از استاندارد ۲۸۰۰ برای اجزایی از سازه که جزئی از سیستم باربر جانبی نیستید.

 

بیشترین کاربرد این بند در سیستم‌ های دال تخت و یا وافل هست. فرض کنیم در یک سیستم دال تخت که ستونها فقط برای بارهای ثقلی طراحی میشوند تغییر مکان الاستیک ۵cm باشد اما تغییر مکان غیر خطی ۲۵cm باشد . در واقعیت این ستون همراه سقف ۲۵cm تغییر مکان می دهند ، و در هیچ جایی از سازه اثر این تغییر مکان دیده نشده ، پس در واقع میخواهیم تغییر شکلهای غیر خطی سازه را به ستونها اعمال کنیم و چک کنیم که آیا جوابگوی تغییر مکان خواهند بود یا خیر ، ستونی که فقط به دیافراگم در یک نقطه وصل شده است

 

برای اینکار نیاز داریم‌ فایل چک بسازم و در این فایل ستونها و دیوارها باید سختی اصلی خودشان را داشته باشند (اگر ترک خورده باشند یا ترک نخورده ، ضرایب مربوط به خودشان را دارند) حالا چیکار باید کنیم؟؟

 

A) C × Cd

 

ضریب زلزله رو باید C اندیس d برابر کنیم

 

delta center mass طبقه بام را مشاهده می کنیم مثلا عدد ۱۲cm ، ضریب cd رو هم دارم در آن ضرب کرده که حاصل می شود ۶۰cm ، نام این عدد را می گذاریم delta 1

 

بعد در فایل چک، delta آن طبقه بام رو می خوانیم و نامش را delta2 می گذاریم با این تفاوت که نیروی زلزله cd برابر شده است

 

همانطور که گفته شد تغییر مکان center mass برابر با ۱۲cm بود که cd برابر آن شد ۶۰ سانتی متر و تغییر مکان غیر خطی ، یعنی در طبقه بام باید ۶۰cm تغییر مکان داشته باشیم.

 

حالا باید یک ضریب زلزله جدید محاسبه کنم ،

C new= c × (delta1/delta2) یا (delta2/delta1)

فرض کنیم delta 2 حدود  ۵۴cm شده است  پس باید این دلتا را به ۶۰cm برسانیم اما چطور؟ با افزایش ضریب زلزله پس در نهایت باید نسبت

Delta1/delta2

را در ضریب زلزله که داشتم ضرب بکنم ، تغییر مکان ایجاد شده با c new را چک میکنم که به ۶۰cm رسیده باشد ، زمانی که رسید ، ستون هارو برای این ضریب زلزله طراحی میکنم و جواب میگیرم.
هدف این هست که تغییر مکان غیرخطی که تو این فایل cd برابر شده با تغییر مکان غیرخطی واقعی سازه با هم برابر شوند ،  یعنی نسبت

Delta1 / delta2 =1

شود
مجتبی شیری

۴۶۸×۶۰ content ad

مطالب مرتبط: