طراحی سقف وافل Waffle Slab

طراحی سقف وافل Waffle Slab

سقف وافل یا شبکه (Waffle Slab) نوعی از دال‌های دو طرفه می‌باشد که از تیرچه‌های بتنی متعامد تشکیل شده‌ که با دالی به ضخامت ثابت پوشیده می‌شود. در برنامه SAFE و ETABS امکان تعریف این سقف وجود داشته و برنامه متناسب با حجم آن، وزن و مشخصات آن را تعیین می‌کند. در برنامه SAFE با استفاده از مسیر Define menu > Slab Properties می‌توانید دال از نوع Waffle تعریف نمایید. در دال وافل، ریب‌ها بصورت عمود بر هم هستند.

بعد از تعریف دال، از نوع وافل در هنگام ترسیم بایستی نوع آن را Waffle انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید از در آن از در نواحی نزدیک ستون‌ها از Drop جهت کنترل برش پانچ استفاده نمایید. در هنگام تعریف مقطع وافل می‌توانید عمق کلی را بخش overall depth، ضخامت دال بالایی را در بخش slab thickness، عرض ریب در بخش بالایی و پایینی آن را در بخش width of the stem top and bottom و همچنین فاصله بین ریب‌ها را در جهت محورهای محلی ۱ و ۲ در بخش pacing of the ribs parallel to the slab 1 axis and the spacing of the ribs parallel to slab-2 axis وارد نمایید.

جهت محورهای محلی ۱ و ۲ بصورت پیش فرض در جهت X و Y بوده ولیکن می‌توان برای حالت‌های خاص آنها را دوران داد. به سبب اینکه قالب‌های استفاده شده در این سقف‌ها بصورت ماندگار نیستند، برای بیرون آوردن آنها، ریب‌ها را بصورت شیبدار در نظر می‌گیرند تا امکان حرکت قالب بصورت سالم در بین آنها وجود داشته باشد. بسته به نوع قالب و شرکتی که خدمات اجرایی آن را ارائه می‌دهد، فاصله بین ریب‌ها می‌تواند مختلف باشد. بنابراین بایستی قبل از طراحی آن، با شرکت سازنده قالب‌ها مشورت شود.

منبع: کانال دکترعلیرضایی

 

سیستم قاب پیرامونی

۴۶۸×۶۰ content ad

مطالب مرتبط: