نحوه کنترل ضابطه ۲۵ درصد در سیستم دوگانه

نحوه کنترل ضابطه ۲۵ درصد در سیستم دوگانه

فایل پیوستی به نحوه کنترل ضابطه ۲۵ درصد در سیستم دوگانه می پردازد. این فایل توسط کمیته ی ایرانی نرم افزارهای مهندسی تدوین گردیده است و مطالعه آن بسیار مفید می تواند باشد

سیستم دوگانه در اواخر دهه ۱۹۵۰ در آیین ‏نامه ‏های آمریکایی مطرح شد و از همان زمان ضابطه ۲۵ درصد برای آن مطرح گردید. در خصوص چرایی وجود، منطق و دلایل پشت ضابطه ۲۵ درصد در سیستم‏های دوگانه مطالب چندانی توسط مراجع معتبر منتشر نشده است و ظاهراً انتخاب این عدد کاملاً بر اساس قضاوت مهندسی صورت پذیرفته است اما می‏ توان گفت دلیل اصلی توسعه این سیستم (سیستم دوگانه) در آن سال‏ها و تعیین ضابطه ۲۵ درصد، به مشاهدات مهندسان پس از زلزله ۱۹۰۶ سانفرانسیسکو برمی‏ گردد. پس از این زلزله مشاهده گردید که ساختمان‏های دارای قاب خمشی فولادی که دیوارهای میانقاب آجری داشتند توانسته بودند در این زلزله عملکرد مناسب‏تری نسبت به دیگر سیستم ها از خود نشان دهند. به عبارتی دیوارهای میانقاب آجری نقش یک سیستم پشتیبان را برای قاب خمشی فولادی بازی کرده بودند.

امروزه می‏ توان سیستم دوگانه را دارای دو سیستم اولیه و ثانویه دانست که سیستم اولیه در خط مقدم قرار می‏ گیرد و سیستم ثانویه پشتیبانی برای تأمین شکل‏ پذیری بیشتر می ‏باشد و ضابطه ۲۵ درصد صرفاً معیاری سرانگشتی برای تضمین رسیدن به این هدف می ‏باشد. امروزه این ضابطه به یادگار در آیین ‏نامه‏های تجویزی به جا مانده است و بعضاً در روند طراحی سازه‏ های بلند مرتبه مشکل‏ ساز شده است تا جایی که برای درنظر نگرفتن و اثبات عدم لزوم آن، طراحان ساختمان‏های بلند مرتبه به روش‏های عملکردی روی آورده ‏اند. حتی شاید بتوان گفت تمایل به عبور از این ضابطه در آیین‏ نامه‏های تجویزی عامل مهمی در روی آوردن طراحان ساختمان‏های بلند به روش‏های طراحی بر اساس عملکرد در سال‏های اخیر بوده است.

برای اطلاع از روش انجام کار ، لطفاً مطالب مندرج در فایل ضمیمه این پاسخ را دنبال فرمائید.

Dual Systems 25 Percent_Final [Etabs-SAP.ir]

۴۶۸×۶۰ content ad

مطالب مرتبط: