پرسش و پاسخ سازه ای

با سلام خدمت استاد عزیز. میخواستم بدونم آیا میتوان نمای ساختمان را در نرم افزار sap یا etabs مدل کرد؟

 

سلام. اگر هدف مطالعه و پژوهش باشه میشه. بشرطی که مشخصات مصالح نما را بدانید. البته در ETABS و SAP المانی نداریم که بشه آنها را خوب مدل کرد. مثلا دیوارهای میانقابی را که عناصری نسبتاً مهم هستند را بخاطر ضعف در مدلسازی، معمولا مدلسازی نمیکنیم. البته روش هایی جهت مدلسازی آنها مثل استفاده از مهاربند معادل پیشنهاد شده است. ولی برای مدلسازی نما که شما سوال کردین با توجه به اینکه از اجزای مختلف مثل آجر و ملات و یا … تشکیل شده بایستی از نرم افزارهایی مثل ABAQUS یا ANSYS استفاده کنید. در این نرم افزارها میتوانید مثلا آجرهای نما را بصورت یک المان Solid و ملات ها را نیز مدلسازی کنید.


سلام استاد وقت بخیر و خسته نباشید

 

من یک ستون ۶ متری در فایلم دارم بتنی آیا کنترل خاصی در موردش لازمه؟

 

طبق بند ۹-۱۶-۷-۴ مبحث نهم، استفاده از قطعات فشاری با لاغری بیشتر از ۲۰۰ مجاز نیست.

 


با سلام : ببخشید استاد توی پروژه ها از کجامتوجه بشیم  که چن دهانه بادبندی شده کافی هست؟

 

با سلام. تعداد دهانه‌های مورد نیاز برای مهاربند اول از همه بصورت تجربی بوده و فرمول خاصی نمی‌توان برای آن تصور کرد. لیکن از برخی توصیه‌ها می‌توان در جهت ایجاد سعی اولیه بهر برد. ۱-  اگر طبق ۲۸۰۰ اگر سازه شما منظم در پلان باشد و هر سمت مرکز جرم دو دهانه قاب مهاربندی شده داشته باشید، مقدار ضریب نامعینی برابر ۱ بوده طرح اقتصادی می‌شود. بنابراین به عنوان یک توصیه هر سمت مرکز جزم دو دهانه داشته باشیم بهتر است.۲- تعداد طبقات بر تعداد دهانه‌های مهاربندی شده اثر زیادی دارد. با افزایش تعداد طبقات به تعداد مهاربندهای بیشتری نیاز است. ۳- به عنوان یک رابطه تقریبی می‌توان از رابطه ضریب نامعینی بصورت شکل زیر که اولین بار توسط UBC97 داده شد، جهت برآورد تعداد دهانه‌های مهاربندی شده استفاده نمود. در این رابطه N تعداد المان‌های مهاربندی مورد نیاز است.

 

برآورد تعداد مهاربندهای مورد نیاز توسط رابطه UBC97

براى بدست اوردن ضریب زلزله پریودی که در ۲۸۰۰درنظر میگیریم پریود طبیعی هست یا ۲۵%باید افزایشش بدیم؟

 

میتوانید دوره تناوب سازه را برای تعیین ضریب زلزله ۲۵% افزایش دهید، بشرطی که از دوره تناوب تحلیلی (دوره تناوبی که از برنامه میگیرید) بیشتر نباشد.


سلام و عرض ادب

ببخشید استاد، در نرم افزار Etabs در حوزه ی غیر خطی هنگامی که بخواهیم یک المان فقط در کشش کار کند ( مثل المان نواری دیوار برشی فولادی ) از منوی

Assign » Frame/Line » Tension/Compression Limits

عمل میکنیم؛ برای یک همیچن کاری در نرم افزار SeismoStruct  اگر بفرمایید از کدوم منو و به چه شکل باید عمل کرد ، ممنون میشم

 

در برنامه SeismoStruct باید یک لینک غیرخطی تعریف کنید. بطوری که در امتداد یک محور دارای سختی محوری باشد و رفتار آن در جهت مخالف صفر باشد. در SeismoStruct میتوانید در جهت مختلف برای یک لینک غیرخطی خواص جداگانه ای تعریف کنید


سلام استاد

. وقتتون به خیر.۱-به نظر شما چرا طراحی و اجرای سیستم  سازه ایی دال تخت ودیوار برشی زیاد در کشور متعارف نیست ؟ ۲- به نظر شما اتصالات معروف به درختی که در سازه های فولادی  کشور   طراحی واجرا میشه جزء اتصالات از پیش تایید شده AISC می باشد (چون من این نوع اتصال رو تو فایل AISC 358ندیدم ) آیا این نوع اتصال شبیه اتصالی که در زلزله نورثریچ دچار آسیب زیادی شد نیست? ممنون

 

سیستم دال تخت برای دهانه های کم (حدود ۶ متر) خوب هست ولی برای دهانه ها بلند در خیر مشکل ساز است و بهتر است از سیستم دال مجوف استفاده شود. البته سیستم دال تخت نیز کاربرد کمی ندارد. در دهانه ها زیاد ضخامت آن زیاد شده و باعث افزایش وزن سازه میشود. بنابراین برای دهانه ها کوتاه گزینه مناسب و برای دهانه بلند استفاده از سقف مجوف توصیه میشود. ستون درختی نوعی از اتصال نیست. برای ستون درختی بخشی از اتصال تیر به ستون در کارخانه ساخته میشود. برای این نوع اتصال هم معمولا از اتصال WUF-W (موضوع بند ۱۰-۳-۱۳-۶) استفاده میشود.

 


باسلام وتشکرمجددببخشید شتاب نگاشتهایی که ازسایت peerدانلودمیشود درسه فایل L,T,V هستند کدام یک درجهت افقی وقایم هستند.برای انجام یک تحلیل دینامیکی افزاینده آیابایدازشتاب نگاشتهای جهت قایم هم استفاده کرد؟وسوال آخرکه ازخدمتتان دارم برای این نوع تحلیل  دریک پروژه آموزشی  (قاب دوبعدی ،خاک نوع۲ومنطقه باخطربسیارزیادزلزله)ازشتاب نگاشتهای کدام زلزله ها (محل وقوع زلزله)وچه تعدادبهتر است استفاده شود؟

 

معمولا شتاب نگاشت هایی که با L و T نامگذاری شده اند، شتابنگاشت های افقی بوده و V مولفه قائم است. برای انجام تحلیل فزاینده، بسته به نوع تحلیل و اینکه چه چیزی هدف است، شتابنگاشت های افقی یا قائم به سازه اعمال میشود، معمولاً در صورتی که موضوع خاصی مطرح نباشد، شتابنگاشت های افقی (T و L) ملاک اعمال قرار میگیرند و از مولفه قائم صرف نظر میشود.

نوع شتابنگاشت‌های استفاده شده نیز به مقدار زیادی به موضوع کار بستگی دارد. مثلا اگر هدف بررسی سازه تحت شتابنگاشت‌های نزدیک گسل باشد، بایستی از شتابنگاشت های نزدیک استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود، نوع شتابنگاشت‌های استفاده شده تا حد امکان به هم نزدیک باشند تا امکان مقایسه آنها بهتر فراهم شود. مثلا بایستی نوع خاکی که شتابنگاشت‌ها از روی آن انتخاب شده است، یکی باشد، آیین‌نامه FEMA-P695 نیز توصیه‌هایی جهت انتخاب شتابنگاشت دارد که توصیه میشود، از آنها استفاده کنید.


سلام وقت بخیر درمورد بند ۳-۳-۷-۴آیین نامه ۲۸۰۰سوالی داشتم از خدمتتان جهت کنترل این بند درetabsمقدار yccm-ycr رابا۰٫۰۵%کدام امتداد مقایسه کنم یاxccm-xcr

 

مقدار خروج از مرکزیت با ۰٫۰۵ بعد پلان در امتداد اعمال نیرو محاسبه میشود. مطابق شکل زیر، به عنوان مثال اگر نیروی زلزله در امتداد محور x اعمال میشود، بایستی برای اعمال خروج از مرکزیت، ۰٫۰۵ طول Ly در نظر گرفته شود.

 

 

منبع: کانال دکتر علیرضایی

۴۶۸×۶۰ content ad

مطالب مرتبط: