نکات مهم در قرارداد با آرماتوربند

نکات مهم در قرارداد با آرماتوربند

در این مطلب قصد داریم در رابطه قرارداد آرماتوربند خدمت شما توضیحاتی ارائه کنیم. همانطور که از اسم آن مشخص است قرارداد یعنی یک مذاکره بین دو نفر برای گرفتن امتیاز از یکدیگر، پس مشخص است که چهارچوب کلی برای این قرارداد وجود ندارد و ممکن است در هر پروژه ای مفاد قرارداد باهم فرق کنند.

پس در این مطلب سعی می شود نکاتی را در رابطه با قرارداد آرماتوربند ارائه شود که اگر روز قرارداد این نکات مشخص شود و به قول گفتنی سنگ های خودمان را بتوانیم وابکنیم در ادامه کار کمتر به مشکل برمی خوریم.

همچنین در این مطلب  سعی شده است حقوق دو طرف را در آن در نظر بگیریم،  واقعا بدون اغراق یکی از سخت ترین کارهای ساختمانی آرماتوربندی می باشد، در سرمای زمستان به میلگرد سرد دست زدن، در گرما به میلگردی که پنجاه درجه دمای آن است، وزن سنگین آن، بالاکشیدن تیرچه های سنگین، خطر بتن ریزی، واقعا جزو کارهای پرخطر است. اما خب بحث خطر کار یک سمت است، بحث این که مفاد قرارداد اگر مشخص شود کمتر به اختلاف می خوریم یک بحث دیگری است.

  • اولین نکته ای که وجود دارد در رابطه با زمان تحویل است

معمولا کار آرماتور بندی در زمان مقرر تحویل داده نمی شود و موجب دلخوری طرفین می شود.  موضوعی که باید به آن ملاحظه شود این است که اکیپ آرماتوربند یکسری وسائل دارد که با این وسائل خودش در سال هرچقدر پروژه بیشتری انجام بدهد به نفع او است، پس ذاتاً نباید دنبال این باشد که کار شما را با تأخیر انجام بدهد، چرا که سود کمتری می کند.
اما یکوقت می بینید نیروی کار و کارگر ندارد یا نیروهای او به مشکل برمی خورند یا کار زیاد می گیرد، این موضوعات باعث می شود که پروژه  به سمت تأخیر کار و معطل کردن کار شما بیانجامد.

در این مواقع پیشنهاد می شود برای این مورد (تاخیرات و معطلات) از “قرارداد شناور استفاده شود، یعنی اگر مشخص است یک کار صدمتری ده روز زمان می برد برای اجرای ستون و سقف آن و قیمت مثلا متری صد هزار تومان است، به آرماتوربند می گوییم:

اگر در ده روز انجام دادی متری صد هزار تومان،

اگر در هفت روز انجام دادی مثلا متری صد و ده هزار تومان،

اگر در سیزده روز انجام دادی متری نود هزار تومان

که یک حالت شناوری باشد که انگیزه داشته باشد پیمانکار کار خودش را زود انجام بدهد.

 

  •  دومین نکته بحث ابزارهایی است که باید پیمانکار به تعداد کافی داشته باشد.

منظور از تعداد کافی وسایل و اساس این است که تجهیزات پیمانکار حداقل برای دو سقف کفایت کند.

 

این موضوع به این دلیل است که روزی که سقف را بتن ریزی می کنند از فردا شروع می کنند سقف بعدی را اجرا کنند، سه روز بعد معمولا ستون ها را انجام می دهند می رسند به اجرای سقف و نیاز دارند به جک ها، لوله های داربست، تخته سه لایی، حال اگر یک دست قالب داشته باشد شروع می کند به باز کردن قالب و آن تایم ده تا پانزده روزه ای که باید سقف باز نشود دیگر رعایت نمی شود، پس این خیلی نکته مهمی است که حتما دو دست قالب داشته باشند و این جزو مواردی است که باید در قرارداد ذکر شود.

 

  • مضوع سوم بحث کیفیت کار است،

موضوعی که وجود دارد این است که در بخش هایی از کار به صورت سلیقه انجام می پذیرد و بهتر است موضوعات ، روز قرارداد مورد بحث قرارگیرد.

به عنوان مثال، عنوان گردد که نباید میلگرد های آغشته به روغن قالب شوند یا میلگردهای زنگ زده باید تمیز شوند و یا میلگردهای سیمانی باید با برس سیمی تمیز گردند و یا یونولیت های خرد شده نباید در بتن باشند یا در خصوص خم ۱۳۵ درجه و بسیاری موارد دیگر….

 

  • چهارمین موضوع بحث تأخیراتی است که از سمت کارفرما پیش می آید.

همانطور که عنوان شد پیمانکاران و آرماتوربند هابرخی از تجهیزات و قالب ها را اجاره می کنند چنانچه به هر دلیل کار از سمت کارفرما به مشکل برخورد یا مثلا بتن از کارخانه بتن نمی آید(به علت شلوغی کار کارخانه های بتن ها) یا مصالح او نمی رسد، به همین دلیل است که باید مشخص شود در قرارداد که اگر از به عنوان مثال آرماتوربندی سقف آماده بتن ریزی شد ولی کارفرما مصالح نرساند و بتن ریزی انجام نشود از پنج روز به بعد X ریال بابت اجاره قالب ها باید کارفرما به پیمانکار پرداخت کند که پیمانکار هم ضرر نکند.

 به عنوان در سالیان گذشته به دلیل آلودگی هوا گفته شد دو هفته ورود کامیون به تهران ممنوع است و سقف ما آماده بتن بود، وسائل پیمانکار معطل و درگیر با این پروژه بود اما خب کامیون نمی توانست بیاید، تراک میکسر نمی توانست بیاید برای بتن ریزی، به همین دلیل پیمانکار آرماتوربندی معطل و به اصطلاح لنگ کار بتن ریزی بود.

 

۴۶۸×۶۰ content ad

مطالب مرتبط: